Skitour

Skitour (skitur, skitouring, skituring, foki, foczenie)

Wyobraźcie sobie: mroźny, ale słoneczny poranek, całkowita cisza. Tylko góry i Wy …, a teraz: kolejka do kas, kolejka do wyciągu, tłumy, gwar i hałas. Prawda, że pierwsza opcja brzmi znacznie lepiej?

Ski-touring można określić jako turystykę wysokogórską, która łączy narciarstwo zjazdowe z elementami biegowego i pokonywaniem stromych wzniesień. Wiązania ski-tourowe umożliwiają podnoszenie pięty podczas podchodzenia i przemieszczania się po płaskim terenie (jak w biegówkach) dzięki specjalnej, ruchomej szynie, w której umieszczono but.

Przed rozpoczęciem zjazdu wystarczy zablokować piętę. Jest jeszcze jeden kluczowy element pozwalający wchodzić na strome wzniesienia. To foki, czyli specjalne pasy z materiału przyklejane do spodu nart i zaczepiane na ich końcach. Nazwa pochodzi z czasów, kiedy myśliwi i traperzy przytwierdzali do ślizgów skórę fok, która ograniczała obsuwanie się nart do tyłu. Współczesne włókna syntetycznego materiału ustawione są pod takim kątem, że uniemożliwiają cofanie się desek.

Sport ten pozwala sprawdzić swoje umiejętności w warunkach śniegowych, a także daje możliwość przebywania w malowniczej, niczym nie zmąconej zimowej scenerii i obcowania z górską przyrodą. Aby zacząć tę niezwykłą przygodę potrzebujemy przede wszystkim chęci, a następnie solidny i niezawodny sprzęt. Wygoda podczas podchodzenia, pokonywania zaśnieżonych tras, a następnie zjazdów, ma ogromne znaczenie.

Kompletowania całego sprzętu zaleca się od dobrania a następnie personalizacji butów, dzięki którym będziemy mogli podchodzić oraz zjeżdżać z gór. Istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego rozmiaru, przy czym należy pamiętać o grubości skarpet, które będziecie nosić podczas uprawiania sportu. Tym, co wyróżnia buty skiturowe jest masa, są lżejsze od tradycyjnych modeli. Ponadto mają specjalny mechanizm, który dostosowuje je do konkretnej aktywności. W zależności od ustawienia mogą przypominać klasyczne obuwie do „zjazdówek” lub nabrać miękkości, gdy zechcecie podejść pod górę. Zakup buta zjazdowego lub turowego to nie taka prosta sprawa, dlatego zapraszamy do naszego sklepu, gdzie odpowiednio je dobierzemy.

W kolejnych artykułach postaramy się Wam przybliżyć pozostałe elementy wyposażenia: narty, kije oraz odzież.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Powrót do góry