Zimowa odzież: Narciarska, Skiturowa, Biegowa

Żadna odzież nie wytwarza ciepła, natomiast robi to idealnie nasze własne ciało. Dlatego warto dobrać odpowiednie ubranie, które będzie kontrolować temperaturę naszego ciała, tak aby się nie przegrzać oraz nie wychłodzić.

W zależności czy uprawiamy: narciarstwo zjazdowe, skitour, freeride, lub narciarstwo biegowe na poziomie: amatorskim czy profesjonalnym kluczowe w doborze odzieży jest jej warstwowanie. Rozróżniamy trzy typy warstw: pierwszą-wewnętrzną, drugą-środkową oraz trzecią-zewnętrzną.

Pierwsza warstwa:

To tzw. druga skóra czyli bielizna termoaktywna to prawdopodobnie najważniejszy składnik garderoby każdego kto wykazuje się aktywnością fizyczną. Nazwa wzięła się z tego, że ściśle przylega do naszego ciała.

Bieliznę termoaktywną dzieli się zwykle pod kątem tego jaki zapewnia ona komfort cieplny, gdyby zastosować ją bez pozostałych warstw ubraniowych. Zwykle czym większy komfort, tym jest ona grubsza i jednocześnie tym gorzej odprowadza wilgoć:

 • bielizna cienka (dry) – nie zapewnia sama prawie żadnego komfortu cieplnego, za to najlepiej odprowadza wilgoć - zalecana jest do intensywnego wysiłku fizycznego, również latem.
 • bielizna średnia (warm) – zapewnia umiarkowany komfort i jednocześnie dobrze odprowadza wilgoć.
 • bielizna gruba (extreme warm) – zapewnia dość duży komfort cieplny, ale słabo odprowadza wilgoć, dlatego stosuje się ją w sytuacjach wymagających pozostawania długo w nieruchomej pozycji.

Do najczęściej stosowanych tkanin w bieliźnie termoaktywnej zalicza się:

 • Rhovylon i Rhovyl'as,
 • Coolmax,
 • Thermolite,
 • Nilit,
 • różne rodzaje "bieliźnianego" polartecu i podobnych tkanin np. PowerDry, polarsoft stretch itp. naturalna wełna z merynosów (z owiec rasy merynos),
 • i wiele innych.

Niektóre rodzaje tkanin stosowane do bielizny termoaktywnej wywołują u części osób uczulenia. Ze względu na ażurową i "włochatą" ich strukturę, niektórzy ludzie mają przy ich noszeniu problemy z obtarciami wrażliwych części ciała. Ryzyko obtarć i uczuleń obniża prawidłowy sposób uszycia tej bielizny, tak aby unikać szwów i zgrubień w miejscach szczególnie wrażliwych (krocze, pachy, pięty). Najdroższe rodzaje tego typu bielizny są produkowane w technologii bezszwowej.

X-BIONIC Najbardziej innowacyjna bielizna termoaktywna na rynku

Optymalna temperatura ciała ludzkiego, przy której wysiłek fizyczny jest najbardziej efektywny to 37ºC. W wypadku niektórych dyscyplin sportu, organizm zużywa nawet 97% całej energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. X-Bionic zapewnia izolację termiczną chroniąc przed wychłodzeniem, szczególnie w czasie odpoczynku po intensywnym wysiłku.

To jedyna tego typu bielizna, która chłodzi kiedy się pocimy i ogrzewa, kiedy jest nam zimno. Spełnia rolę „drugiej skóry” dzięki czemu oszczędzimy mnóstwo energii podczas procesów termoregulacji.

Nadmiar wilgoci transportowany jest na zewnętrzną powierzchnię i następnie odparowywany. Na skórze pozostaje warstwa potu, która w połączeniu z wpadającym przez otwory świeżym powietrzem chłodzi ciało.

Tradycyjna bielizna termoaktywna odprowadza cały pot na zewnętrzną warstwę. Organizm, by się schłodzić wydala kolejne porcje potu, zużywając duże zapasy energii i soli mineralnych. X-Bionic już od pierwszych minut wysiłku wykorzystuje pot do chłodzenia, dzięki czemu więcej energii i cennych minerałów zostaje dla Ciebie!

Funkcja chłodzenia zanika, przez brak potu. W trójwymiarowych komórkach zostaje uwięzione ciepłe powietrze, które jest najlepszym izolatorem przed zimnem. Kiedy po intensywnym wysiłku, zaczynamy marznąć, nasze mięśnie wytwarzają mikrodrgania aby dogrzać organizm do odpowiedniej temperatury. X-Bionic skutecznie izoluje ciało przed chłodem, dzięki czemu wspomaga organizm w utrzymaniu 37ºC i oszczędza energię .

Druga warstwa:

Jej zadaniem jest ogrzewanie oraz przekazywanie dalej nagromadzanej pary wodnej czyli naszego potu. W zależności od wymagań konkretnej aktywności oraz warunków w jakich będzie ona uprawiana, środkowa warstwa będzie się od siebie różnić.

Dlatego „drugą warstwą” będzie cienka stretchowa bluza, polar, lekki sweter puchowy jak i softshellowa kurtka. Konkretne modele mogą się różnić zarówno materiałami, jak i gramaturą. Co więcej, sama druga warstwa może się także składać z wielu warstw, np. z cienkiej bluzy lub puloweru ze stretchu i polarowej kurtki lub PrimaLoft-u. W przypadku damskiej odzieży narciarskiej powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie ciepła przez tą warstwę w kurtce czy spodniach.

 • Polar – rodzaj dzianiny wykonanej z PET i innych tworzyw sztucznych. Charakteryzuje się hydrofobowością i dobrą izolacją cieplną, ma znacznie lepsze właściwości termoizolacyjne niż wełna, a w przypadku zamoczenia nie traci tych właściwości.
 • PrimaLoft – to syntetyczne włókno o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, stworzone dla potrzeb armii amerykańskiej w latach 80-tych XX wieku. Charakteryzuje się nie tylko znakomitą izolacją termiczną, ale także niską wagą oraz dobrą kompresją.
 • Szybkoschnąca i wysoce przewiewna tkanina Polartec Power Dry - Ten wysoce przewiewny materiał zwiększa swoje funkcje dzięki siatkowej konstrukcji, która potęguje ciepło i przepuszczalność powietrza zachowując minimalną wagę. Konstrukcja tej tkaniny zapewnia wyjątkowe wyprowadzanie wilgoci na zewnątrz, funkcję szybkiego wysychania i pomaga utrzymać Twoją skórę suchą, kiedy się pocisz.
 • PrimaLoft – to syntetyczne włókno o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, stworzone dla potrzeb armii amerykańskiej w latach 80-tych XX wieku. Charakteryzuje się nie tylko znakomitą izolacją termiczną, ale także niską wagą oraz dobrą kompresją. Produkty z izolacją PrimaLoft® oferują niezwykłą wydajność w zimnych warunkach pogodowych. PrimaLoft® jest lekka, przewiewna i ma lepszą, potwierdzoną wodoodporność niż jakakolwiek inna syntetyczna lub naturalna izolacja. Z PrimaLoft® utrzymasz suchość, ciepło i komfort nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Najlepsza alternatywa dla naturalnego pierza. PrimaLoft® to syntetyczna ocieplina oferująca znakomite właściwości izolacyjne i hydrofobowe. Składa się z cieniutkich, delikatnych włókien, które tworzą kieszenie powietrzne zatrzymujące wewnątrz ciepło. Dodatkową zaletą cienkich i delikatnych włókien Primaloft™ jest ich niezrównana miękkość. Primaloft bardzo szybko schnie i grzeje nawet wtedy kiedy jest zupełnie przemoczony.
 • Thinsulate - Włókniny ocieplające Thinsulate™ działają na zasadzie gromadzenia cząsteczek powietrza pomiędzy Tobą a otoczeniem. Dzięki temu, że mikrowłókna Thinsulate™ są znacznie cieńsze od większości innych syntetycznych materiałów ocieplających, są w stanie zgromadzić więcej powietrza na mniejszej powierzchni, a przez to skuteczniej izolują.
 • VX ACTIVE INSULATION – Poprzez połączenie luźnych włókien z różnymi funkcjami, VX™ Active osiąga nowe poziomy zrównoważonej wydajności. W odróżnieniu od tego, co na dole, są oni w stanie wybrać i połączyć włókna do gospodarki wilgocią, ochrony termicznej, utrzymania ciepła w stosunku do wagi, szybkiego wysychania, utrzymania przestrzeni pod warstwą wierzchnią w stosunku do wagi, przedłużonej trwałości, będących miękkimi w dotyku, efekty włókna przędzalniczego/warstwy wierzchniej i więcej.
 • XNET - to aktywna, lekka izolacja, która zapewnia ciepło, miękkość i elastyczność w noszeniu oraz znakomitą ochronę przed przegrzaniem podczas każdej aktywności. Dzianina, będąca połączeniem przędzy wełnianej nisko skrętnej o wysokiej wytrzymałości tworząca trwałą tkaninę o przestrzeni 4 mm na przechowanie ciepła, ze swoją otwartą strukturą umożliwia lepsze przemieszczanie wilgoci i pary oraz przepuszczalność powietrza, jest zarówno lekka, jak i zmniejsza swoją objętość.
 • ALLIED Zaawansowane technologicznie wypełnienie puchowe. Ze względu na swoją lekkość, ściśliwość oraz zdolność zatrzymywania ciepła, naturalny gęsi puch uważany jest za najlepszy z dostępnych materiałów izolacyjnych. Firma Allied dostarcza swoim klientom najwyższej jakości puch i pierze.
 • Pertex Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Lekki i mocny materiał zapewniający uczucie suchości i komfortu. Jest powszechnie uważany za najlepszy materiał do produkcji odzieży puchowej. Wzór trwałej i lekkiej tkaniny w branży outdoorowej.
 • Channel Flow - Dzięki unikalnej konstrukcji dwuwarstwowej, pot wypływa przez kanały na warstwę wierzchnią tkaniny, gdzie wyparowuje szybciej niż w jakiekolwiek innych tkaninach, pozostawiając Twoją skórę niezwykle suchą. Dzięki tej technologii sportowcy odczuwają komfort podczas aktywności i nie czują chłodu po jej zakończeniu.
 • Drirelease - Opatentowane, unikalne połączenie syntetycznych i naturalnych włókien w włóknach drirelease® w istocie przyspiesza ilość uwalnianej wody w tkaninach. Zamiast tylko rozprowadzać wilgoć na powierzchni, tkaniny drirelease®® wypychają wodę i pot na zewnątrz ubrania, uwalniając je w powietrze szybciej niż inne tkaniny wykorzystywane do produkcji strojów do sportów wyczynowych na rynku.
  Z technologią FreshGuard® zastosowaną we wszystkich tkaninach drirelease®, jak każda oferowana mieszanka tkanin wykorzystywanych w sportach wyczynowych, umożliwia również niezrównaną kontrolę nieprzyjemnych zapachów.
 • DRYOxcell - to szybkoschnąca technologia, która wyprowadza wilgoć na zewnątrz z dala od skóry i rozprowadza ją na większej powierzchni tkaniny, zabezpieczając ją przed nasączeniem wodą. To przyspiesza parowanie i utrzymuje suchość przez dłuższy czas.
 • DUROfresh - Tkaniny DUROfresh pomagają zredukować ryzyko pojawienia się niechcianych zapachów spowodowanych bakteriami. W przypadku zaistnienia wilgoci, bakterie będą się namnażać, tworząc te niechciane zapachy. Tkaniny DUROfresh zawierają przyjazne środowisku, antybakteryjne i przeciwgrzybicze warstwy, które zmniejszają wzrost bakterii powodujących nieprzyjemne zapachy w wilgotnym środowisku lub kiedy się pocisz.
 • DUROshade UPF 30+/50+ - Tkaniny DUROshade oferują ochronę przed promieniami UV pochodzącymi ze szkodliwych promieni słonecznych. (zapobiegają blaknięciu  kolorów)
 • Schoeller - Tkaniny i technologie schoeller® oznaczają wysoką jakość i innowacyjne rozwiązania tekstylne, a także są produkowane przez szwajcarską markę schoeller® korzystającą z najnowocześniejszego sprzętu przemysłowego.

Trzecia warstwa:

Zewnętrzna warstwa chroniąca nas od warunków atmosferycznych takich jak, deszcz, śnieg oraz wiatr. Dlatego warstwa wierzchnia czyli kurtka oraz spodnie powinny odznaczać się przede wszystkim dobrą wodoodpornością i oddychalnością. Taką funkcję zapewnia tak zwana membrana czyli serce kurtki lub spodni narciarskich.

Upraszczając sprawę: membrana jest cienką półprzepuszczalną powłoką, która znajduje się między tkaninami kurtki

Rodzaje laminatów i zastosowania membran:

 • dwuwarstwowe (2L) – membrana znajduje się bezpośrednio pod zewnętrzną tkaniną, chroni ją podszewka, stanowiąca oddzielną warstwę. Zastosowanie uniwersalne.
 • dwu i półwarstwowe – membrana jest połączona z materiałem zewnętrznym, a od wewnątrz chroniona jest cienkim nadrukiem. Kurtki z tym laminatem wyróżniają się lekkością i pakownością.
 • trójwarstwowe (3L) – membrana połączona jest ściśle z zewnętrzną i wewnętrzną tkaniną; nie występuje tu podszewka, wszystko jest zlaminowane w jedną zwartą konstrukcję. Kurtki z laminatem trójwarstwowym charakteryzują się przede wszystkim wytrzymałością, przeznaczone są na trudne warunki pogodowe i terenowe: freeride, wspinaczka wysokogórska, ratownictwo górskie, wymagające trekkingi z plecakiem.

Parametry membran:

Wodoszczelność - to jednostka mówiąca o tym jak bardzo laminat odporny jest na przemakanie. Jednostką są milimetry słupa wody – np. 15 000 mm H2O. Im wyższy parametr, tym większa wodoszczelność.

Oddychalność (paroprzepuszczalność) – to parametr mówiący o tym, jak wiele wilgoci z naszego potu jest w stanie przedostać się na zewnątrz laminatu. Jednostką paroprzepuszczalności są gramy cieczy, jakie w ciągu 24 godzin mogą przedostać się na drugą stronę jednego metra kwadratowego laminatu – np. 15 000 g H2O/m2. Im większą wartość liczbowa, tym lepsza oddychalność.

Stosowane technologie w wierzchnich warstwach odzieży:

 • GORE-TEX 3L PRODUCTS - Odzież uszyta z GORE-TEX® trwale chroni przed przed wodą i wiatrem, jest oddychająca i dostarcza maksimum komfortu oraz ochrony podczas uprawiania szerokiej gamy aktywności fizycznych w różnych warunkach pogodowych. Odzież ta utrzymuje twoją skórę suchą dzięki temu, że pozwala potowi i wilgoci wyparować. Czujesz komfort podczas uprawiania sportu i po jego zakończeniu. Odzież wykonana z 3-warstwowej tkaniny GORE-TEX ® zapewnia wyjątkową trwałość bez dodatkowego ciężaru. Mniej warstw oznacza lekkość i swobodę ruchów.
 • GORE C-KNIT TECHNOLOGY – The 3-layer GORE-TEX® fabric with GORE® C-KNIT to odzież uszyta z zastosowaniem 3‑warstwowej tkaniny z technologią podszewki GORE® C-KNIT™ jest trwale wodoszczelna, oddychająca i wiatroszczelna. Lekka konstrukcja zapewni komfort entuzjastom sportów outdoorowych, którzy uprawiają trekking, wycieczki górskie, jazdę na nartach i snowboardzie oraz freeriding.
  • miękki materiał,
  • o 15% zwiększona oddychalność,
  • o 10% niższa waga,
  • trwała ochrona przed wodą i wiatrem,
 • DERMIZAX – Idealny na trudne warunki pogodowe. Toray Dermizax® oferuje wyjątkowe właściwości wodoodporność, przepuszczalność wilgoci i kondensacja, a jednocześnie zapewnia trwałą ochronę. Inteligentna, nieporowata membrana pomaga w odprowadzeniu wilgoci na zewnątrz. charakteryzuje się  wysoką elastycznością, dzięki temu ubrania z DERMIZAX®  są zauważalnie bardziej miękkie i zwiększają komfort noszenia.
 • WINDSTOPPER - Kurtki typu „Soft shell” w technologii WINDSTOPPER® oferują całkowitą odporność na wiatr i maksimum przewiewności, łącząc komfort miękkiej warstwy środkowej i wodoodporność warstwy wierzchniej w jednym. Kurtki typu „Soft shell” w technologii WINDSTOPPER® dają CIikomfort wraz ze swobodą ruchów, których potrzebujesz dla zwiększonej wydajności do szerokiej gamy aktywności i warunków pogodowych
 • DRYOsphere – tkanina zapewniająca oddychalność oraz wodoszczelność
 • DUROxpand - tkanina rozciągająca selastyczność na przygody, które wymagają większego zakresu ruchów.
 • STRATEGIC THERMAL REGULATION (STR) – Złożony projekt -umiejscowienie materiałów i membran w strategicznych miejscach. Izolacja termiczna umiejscowiona jest tam gdzie jest najbardziej potrzebna  w miejscach narażonych na przewiewanie i wilgoć, ramiona, plecy, klatka piersiowa. Takie rozwiązanie powoduje że odzież jest zdecydowanie lżejsza i wygodniejsza. (brak kolejnych warstw tkanin).
 • H2Flow - to system aktywnej regulacji temperatury ciała. Technologia usprawnia działanie izolacji termicznej, wykorzystując do tego celu kieszenie powietrzne lub specjalne otwory. Rozwiązanie to pozwala zatrzymać ciepło wytworzone przez ludzkie ciało lub usprawnić cyrkulację powietrza poprzez rozpięcie suwaków wentylacyjnych i wpuszczenie do wewnątrz zimnego powietrza oraz uwolnienie nadmiaru ciepła. Poprzez zasunięcie lub odsunięcie warstwy tkaniny po wewnętrznej stronie odzieży możliwe staje się wytworzenie ciśnienia lub podciśnienia, na skutek czego dostępna przestrzeń wypełnia się powietrzem ogrzanym przez ciepło ludzkiego ciała. W obu przypadkach w obrębie strategicznych obszarów ciała powstają kieszenie powietrzne, których kanały i przestrzenie wypełniane są uwięzionym tam powietrzem, które ogrzewając się od ludzkiego ciała, zapewnia następnie komfort termiczny.
  Jak działa technologia H2FLOW? Zamki wentylacyjne pozwalają wpuścić strumień zimnego powietrza, aby zapobiec przegrzaniu Kieszenie lub kanaliki powietrzne magazynują ciepło wytworzone przez ludzkie ciało, dzięki czemu kurtki z systemem H2FLOW™ wyróżniają się korzystnym współczynnikiem izolacyjności do wagi. Kurtki z technologią H2FLOW™ schładzają organizm o 20% szybciej niż kurtki o jednakowym ociepleniu i takiej samej wadze, w których nie zastosowano podobnej technologii.
 • Helly Tech - to materiał powstający z poliuretanowych (PU) membran polimerowych oraz specjalnych powłok. Membrana poliuretanowa nadaje materiałowi miękkość i elastyczność, podczas gdy zewnętrzny materiał zapewnia wodoodporność i oddychalność. Do produkcji materiału Helly Tech® wykorzystuje się hydrofilowe (przyciągające wodę i wilgoć) membrany barierowe lub membrany mikroporowate, w zależności od jego przeznaczenia.
  Bariera hydrofilowa (przyciągająca wodę) działa na zasadzie osmozy,(czyli różnicy stężeń) blokując pory i uniemożliwiając przenikanie soli co jest kluczowe w np. w żeglarstwie morskim. Natomiast mikroporowate membrany poliuretanowe wykazują właściwości hydrofobowe (odpychające wodę) – zbudowane są z odpychających wodę polimerów. Ten rodzaj membrany stanowi tajemnicę wodoodporności materiału Helly Tech®, ponieważ jej pory są do 20.000 razy mniejsze od drobinek pary wodnej. Ponieważ jednak są one jednocześnie do 700 razy większe od cząsteczek pary wodnej, materiał zachowuje oddychalność umożliwiającą odparowanie potu i odprowadzenie ciepła. Helly Tech® to coś więcej niż zwykły materiał – to połączenie warstwy zewnętrznej impregnowanej metodą DWR, oddychającej i wodoodpornej membrany, w pełni uszczelnionych szwów, a często także oddychającej tkaniny wewnętrznej, siateczki lub podszewki. Szwy zabezpieczone są wodoodporną taśmą oraz klejem, co zapobiega przedostawaniu się wody przez niewielkie otwory po igłach i niciach zszywających materiał.

  Jak działa technologia helly tech®
  1. Materiał zewnętrzny z impregnacją DWR nie przepuszcza wiatru ani wody
  2. Wodoodporna i oddychająca membrana lub powłoka
  3. Oddychająca warstwa wewnętrzna w postaci tkaniny, siateczki lub podszewki
  Istnieją różne rodzaje materiałów helly tech. Różnią się od siebie głównie liczbą warstw, z których składa się materiał.
 • Helly Tech - Professional Bardzo wysoki poziom wodoodporności i oddychalności. Do zastosowań w środowiskach o bardzo wysokiej wilgotności, przy intensywnym lub wyjątkowo długotrwałym wysiłku fizycznym i w bardzo trudnych warunkach.
 • Helly Tech Performance - Wysoki poziom wodoodporności i oddychalności, konstrukcja zaprojektowana do zastosowań sportowych. Szerokie spektrum profesjonalnych zastosowań outdoorowych przy trudnych, zmiennych i nieprzewidywalnych warunkach atmosferycznych.
 • Helly Tech Protection - Materiały i konstrukcje zapewniające pełną wodoodporność, wiatroszczelność i oddychalność. Do zastosowań w każdych okolicznościach i warunkach pogodowych, gdy konieczna jest ochrona przed czynnikami atmosferycznymi.
 • SYSTEM 3 W 1

  Zestaw złożony z lekkiej kurtki ocieplanej wewnątrz i wodoodpornej warstwy wierzchniej tworzy uniwersalne okrycie, które można nosić osobno lub połączyć, aby dostosować się do warunków atmosferycznych, pozwalając cieszyć się każdą pogodą.

  Przy doborze ostatniej warstwy warto zwrócić uwagę na:

  Otwory i Zamki Wentylacyjne

  Otwory oraz zamki wentylacyjne: znajdujące się w newralgicznych miejscach takich jak pod pachami w kurtkach, oraz na pachwinach w wypadku spodni. Warto zwrócić uwagę aby była możliwość ich otwierania oraz zamykania.

  Pas Przeciwśnieżny

  Pas przeciwśnieżny: zapobiegnie dostanie się śniegu pod kurtkę podczas wywrotki.

  Klejone Zamki

  Klejone zamki: ochronią naszą zawartość kieszeni przed zmoknięciem.

  Funkcyjne kieszenie

  Funkcyjne kieszenie: kieszeni nigdy za mało, dlatego warto zwrócić uwagę czy odzież posiada kieszenie na gogle, dodatkową szybę lub karnet. Innowacyjną kieszeń zastosował Helly Hansen o nazwie LifePocket, która obszyta jest żelem powietrznym izolacyjnym, wydłużającym żywotność baterii w telefonie.

  YKK - Drobne detale, duża różnica. Najwyższej jakości zamki błyskawiczne do wszystkich zastosowań. YKK® to japońska firma założona w 1934 roku. Dziś jej produkty są dostępne na całym świecie, a marka YKK® jest liderem branży cenionym za wysoką jakość innowacyjnych zamków błyskawicznych i zapięć.

  Recco - Technologia Recco® umożliwia ratownikom odszukanie osób przysypanych przez lawinę. Korzystanie z systemu nie wymaga przeszkolenia ani źródeł zasilania, dzięki czemu jest zawsze w pogotowiu. Reflektory RECCO® nie zapobiegają zejściu lawiny ani nie gwarantują odnalezienia lub przeżycia osobie przysypanej lawiną.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Powrót do góry